denticare
domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init
action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /www/webvol27/zp/2mco2lcs9p7p7cw/erdencentar.rs/public_html/wp-includes/functions.php on line 6121bold-builder
domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init
action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /www/webvol27/zp/2mco2lcs9p7p7cw/erdencentar.rs/public_html/wp-includes/functions.php on line 6121bold-timeline
domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init
action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /www/webvol27/zp/2mco2lcs9p7p7cw/erdencentar.rs/public_html/wp-includes/functions.php on line 6121bt-cost-calculator
domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init
action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /www/webvol27/zp/2mco2lcs9p7p7cw/erdencentar.rs/public_html/wp-includes/functions.php on line 6121denticare
domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init
action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /www/webvol27/zp/2mco2lcs9p7p7cw/erdencentar.rs/public_html/wp-includes/functions.php on line 6121Usta i jezik bebi potrebno je povremeno čistiti i pre pojave zuba.
Higijena prvih mlečnih zuba vrši se odmah po nicanju prvog zuba gazom natopljenom vodom.
Kasnije se uvodi odgovarajuća četkica za zube.Dete prvo pere zube uz pomoć roditelja, a kasnije samostalno. Ukoliko se ne uspostavi pravilna oralna higijena, javljaju se bolovi a neretko i otoci.Pranje zuba kod dece treba da bude najmanje dva puta dnevno, ali ukoliko se često unosi hrana bogata šećerima, pranje mora biti posle svakog obroka!
U specijalističkoj stomatološkoj ordinaciji ErDen centar trudimo se da što više edukujemo roditelje ne samo o pravilnoj higijeni dečijih zubića već i o ishrani.
Osnovni savet je da u prvim godinama života treba ograničiti unos slatkiša. Od ključne važnosti je učestalost njihovog unošenja. Nicanjem prvih zuba dolazi do naseljavanja bakterija u ustima. Ukoliko se slatkiši unose često bakterije stvaraju kiseline koje vrše topljenje zubne gledji, ona vremenom puca i nastaje karijesni defekt.
Nicanje prvih mlečnih zuba je oko šestog meseca i upravo u tom periodu pedijatri preporučuju uobročavanje obroka, kao i prekid noćnih obroka. U prve dve godine života beba nema razvijene pljuvačne žlezde, pa je lučenje pljuvačke smanjeno, zato je važno uobročavanje i što je više moguće smanjiti učestalos unosa šećera.
Koju pastu koristiti?
Zubna pasta čini detetu pranje prijatnijim, ali ona ima prvenstveno ulogu u vraćanju minerala zubnoj gledji koju napadaju kiseline iz šećera.
Da bi pasta bila efikasna u njoj mora da se nalaziodgovarajuća količina fluorida-1000ppm fluorida. Medjutim, može doći do gutanja paste kod male dece, pogotovu ako se nanese na celu površinu četkice. Prekomerni unos fluorida može dovesti do poremećaja u razvoju zubne gledji stalnih zubapa nastaje prebojavanje ( fluoroza). Zbog toga paste za decu sadrže 500-700ppm fluora, ali kod dece koja unose više šećera i spadaju u rizičnu grupu, potrebno je koristiti pastu od 1000ppm fluora s tim što se ona nanosi na četkicu u veličini zrna pirinča do druge godine, a od druge do šeste u veličini zrna graška.
Crne i braon naslage na zubima kod dece posledica su prisustva hromogenih bakterija u dentalnom plaku. Ove bakterije stvaraju vodonični sulfid koji prebojava zube. Tačan uzrok nastanka ovih bakterija u ustima nije sasvim poznat. Kao faktori navode se sastav pljuvačke,poremećaj u razvoju zuba, hemijske materije iz hrane i napitaka (hrana i sokovi bogati gvoždjem), uzimanje antibiotika ( amoksicilin), disanje na usta…
Crne naslage se najčešće pojavljuju uz ivicu desni i šire se na celu prednju i unutrašnju površinu zuba
Crne naslage se najčešće gube posle 9. godine. Važno je znati da ove naslage nisu posledica loše oralne higijene, a dobra vest je da su deca sa njima otpornija na karijes.
Uklanjaju se teško četkicom i često je potrebno profesionalno čišćenje kod stomatologa i poliranje zuba, a nekada i primena ultrazvuka. U novije vreme smatra se da se crne naslage mogu smanjiti uz primenu specijalnih probiotika.
Ukoliko primetite kod deteta crne naslage na zubima neophodno je da dete dovedete u kod nas, a mi ćemo postaviti dijagnozu i isključiti postojanje karijesa.
Cirkularni karijes se još naziva i karijes ranog detinjstva ili sindrom flašice.
Cirkularni karijes je poseban oblik zubnog karijesa, koji zahvata mlečne zube dece do druge, treće godine života.
Kako nastaje cirkularni karijes i koji su uzroci njegovog nastanka?
Kako se prepoznaje cirkularni karijes?
Uz samu ivicu desni u početnoj fazi oboljenja prisutne su bele mrlje i to je pravi trenutak kada se treba obratiti stomatologu i kada je terapija uspešna. Zatim se javljaju žućkasta udubljenja, a u uznapredovaloj fazi javljaju se crne, braon i zelene promene na zubima koje vremenom prelaze u karijesne defekte.
U Erden centru ističemo da prva poseta stomatologu bude oko prvog rodjendana, a brza reakcija roditelja na svaku promenu na zubima je od ključne važnosti!
Koja je terapija cirkularnog karijesa?
Lečenje cirkularnog karijesa zavisi od stadijuma u kom se cirkularni karijes nalazi. Prvo se radi sanacija svih zuba ako je to moguće i vadjenje gangrenoznih, inficiranih zuba. Ukoliko dete saradjuje, što je retko u tom periodu, može se odraditi protetsko zbrinjavanje ( gotove metalne krunice kojima se mlečni kutnjaci mogu zaštititi do njihove smene).
U cilju prevencije cirkularnog karijesa potrebno je smanjiti unos prostih šećera, uobročavanje deteta, održavanje higijene , korišćenje pasti sa fluoridima, edukacija roditelja i redovni preventivni pregledi kod stomatologa.
Grizne površine mlečnih i stalnih zuba nazivaju se fisure. Fisure se sastoje od jamica i ispupčenja i predstavljaju idealno mesto za nastanak karijesa, jer se hrana u njima najviše zadržava.
Zalivanje fisura u Erden centru je stomatološka bezbolna intervencija, kojom se grizne površine mlečnih i stalnih zuba premazuju zalivačima – specijalnim materjalom koji sadrži fluor i ima za ciljda štiti zube od karijesa. Osim toga što zalivač predstavlja jednu barijeruza nastanak karijesa ima ulogu i u jačanju zuba, jer otpušta manju količinu fluora.
Zalivanje fisura smanjuje rizik od nastanka karijesa, ali ne podrazumeva potpunu zaštitu od karijesa.
Potrebna je redovna oralna higijena i kontrole kod stomatologa.
Osim toga zalivač nije trajno postavljen i potrebna je i njegova kontrola, a posle odredjenog vremena i njegovo ponovno postavljanje. Dobro je znati da se zalivaju fisure kako mlečnih tako i stalnih zuba.
Zakažite pregled i zalivanje fisura svog deteta već danas, a mi Vam garantujemo visoki kvalitet materjala i kvalitetnu uslugu!
Zakažite pregled u ErDen Centru, jednostavno popunite formu ispod i mi ćemo Vas kontaktirati u zavisnosti od pregleda koji ste zakazali.